Varför är så många så upprörda över barnarbete? Man måste förstå hur det hela hänger ihop. Barn behöver äta och bo. Om ingen betalar för det måste de göra det själva. Då föräldrarna är för fattiga för att försörja alla barn själva, eller kanske inte ens lever eller vill veta av sina barn så måste barnen själva försörja sig.
Tar man ifrån dem fabriksjobb och liknande riktiga jobb så tvingar man dem till att bli soldater, horor eller tiggare. Är det bättre?
Vill man göra något åt barnarbete så får man öppna plånboken. Stöd organisationer som betalar för barns skolgång. De flesta av barnarbetarna är nog outbildade, men det är inte dumma. De skulle också välja skola istället för kroppsarbete om de bara fick mat för dagen och någonstans att bo. Försörj dem istället för att försöka förbjuda barnarbete. Att tvinga de stackars barnen att bli horor/barnsoldater är direkt cyniskt, vilket också Every Kinda People beskriver på ett förtjänstfullt sätt. Personligen skickar jag en slant varje månad till fattiga i Honduras. Ingen kan hjälpa alla men alla kan hjälpa någon.
Jag lärde mig under mina år i Honduras att man skulle dra av etiketten från ölflaskorna för att cancersjuka barn skulle få jobb med att klistra på nya. Alternativet var att ingen klistrade på nya och bryggeriet sparade ca 30 öre istället för att pengarna kunde användas till mat och mediciner för dessa stackars barn. Om allt i den storyn är sant kan jag inte garantera, men det visar hur fel det blir att förbjuda barnarbete. För dessa barn skulle det innebära att de inte fick mat och cancerbehandling.
Därför är jag för barnarbete – så länge alternativet är prostitution, krig eller tiggeri.
Andra skriver om barnarbete: AB, Dackefejden, Dagen, DN1, DN2, DN3, Erik Laakso, Genusnytt, Pelle Billing, Scaber Nestor, Strötankar i samtidens liberala utmarker, SvD1, SvD2, Tänkvärt! Eller inte?,

